At my movie theater we had a bulk candy cart with a 1.5ftX1.5 ft COLORFUL sign in 2-inch high letters 'CANDY $1.95 PER QUARTER POUND' People regularly filled bags to the brim with mixed candy then blew a gasket when the price came up to 18$. They then tried to put candy back in their bins, but we had to spoil it out because of cross-contamination; can't have sweedish fish that touched peanut m&ms, for example. Regularly, parents would let their kids scoop handfuls of candy (bare handed) into their mouths; eww.
At least we got to eat the 'spoiled' candy
Some weeks we would have 9lbs worth or so.
At least we got to eat the 'spoiled' candy
Some weeks we would have 9lbs worth or so.


It's not hard if you get the timing right.
Can just have it by quantity instead of by weight. If they hand you two banana peels, charge them for two pounds of bananas. If they complain, then tell them that this can be avoided by paying for the bananas FIRST, and taking the receipt with them while shopping for everything else.
For example, they snacked on 500 ml of potato wedges valued at around a buck (but since the container is empty, you don't know what they ate). Container can hold about a pound and a quarter of soup. Popcorn shrimp is $8/pound. Since they chose to eat it in-store rather than cashing out first, their potato wedges cost $20.
Comment